Yalıkavak

13

Yalıkavak

Bodrum’dan Yalıkavak’a karadan yapılan yolculuk sırasında, konuklar yarımada üzerinde en çok görülmesi gereken manzaraları seyrederler.

Verimli vadilerden yukarı doğru tırmandıktan sonra, yol dağın tepesini keserek aşağı doğru, yarımadanın ortasına iner ve Yalıkavak’a varmadan önce, yörenin ve güney kıyılarını ortadan iki ayırır.

Yalıkavak, yıllarca Ege’nin Türk kıyılarındaki en önemli balıkçılık merkezlerinden biri, balıkçı ve sünger avcılarının teknelerinin sığındığı bir liman olmuştur. Bugün yerli halkın çoğu hala denizcidir.

Yalıkavak, bir yandan denizin ağır işçiliği olan balıkçılığı, diğer yanda da çağın getirdiği kahve, restoran ve barlar gibi turistik olguları günümüzde içiçe yaşamaktadır. Getirdikleri deniz ürünlerini boşaltan balıkçı motorları ve yolcularını karaya çıkaran pırıl pırıl yatlar ile durmaksızın işleyen, bir yandan da dinlendirici, hem dost, hem de yabancı, eşsiz bir atmosfere sahiptir.

Bodrum’dan Yalıkavak’a karadan yapılan yolculuk sırasında, konuklar yarımada üzerinde en çok görülmesi gereken manzaraları seyrederler. Verimli vadilerden yukarı doğru tırmandıktan sonra, yol dağın tepesini keserek aşağı doğru, yarımadanın ortasına iner ve Yalıkavak’a varmadan önce, yörenin ve güney kıyılarını ortadan iki ayırır. Yalıkavak, yıllarca Ege’nin Türk kıyılarındaki en önemli balıkçılık merkezlerinden biri, balıkçı ve sünger avcılarının teknelerinin sığındığı bir liman olmuştur. Bugün yerli halkın çoğu hala denizcidir. yalıkavak, rehber, bilgi, oteller, yalıkavak otel, yalıkavak pansiyon, foto, fotoğraf, resim, görüntü, yalıkavak restoran, yalıkavak sahil, yalıkavak tatil, yalıkavak

Yalıkavak, bir yandan denizin ağır işçiliği olan balıkçılığı, diğer yanda da çağın getirdiği kahve, restoran ve barlar gibi turistik olguları günümüzde iç içe yaşamaktadır. Getirdikleri deniz ürünlerini boşaltan balıkçı motorları ve yolcularını karaya çıkaran pırıl pırıl yatlar ile durmaksızın işleyen, bir yandan da dinlendirici, hem dost, hem de yabancı, eşsiz bir atmosfere sahiptir.

Hani o meşhur türküde söylendiği gibi “Çökertme’den çıkan Halil’im” kolculardan kurtulup, menziline varabildi mi bilinmez amma, Yalıkavak kıyısındaki o ünlü Çökertme Mevkiinde, sizi şimdilerde bambaşka bir yer bekliyor: tüm sakinliği, güzelliği, eğlencesi, alış-veriş merkezleri, pastane ve lokantaları, amfi tiyatrosu, çekek alanı ve tekneler için bir bağlama limanından da öte, Port Bodrum Yalıkavak Marina + ; “Bir Yaşam Biçimi”

YALIKAVAK posta kodu 48999!!

Geçmiş zamanların sakin balıkçı yerleşimi olan Yalıkavak kıyıları, şimdilerde yine sakin ve huzurlu. Ancak, kıyı boyunca dizilmiş balık lokantaları, geniş parkları, üzeri asma kaplı serin ve bakımlı çarşısı, spor sahaları ve doğal plajlarıyla genç bir Belediye.

Geçen yaz, sessiz sedasız açılışı yapılan Sanatçılar Sokağında, tüm gün ve gece boyu, ülkenin çeşitli yörelerinden gelen sanatçıların el emekleri ve göz nurları sergilendi ve devam edecek.

Yaz aylarında geleneksel hale gelen Yel Değirmeni Festivali nedeniyle bir hafta boyunca, birbirinden değerli sanatçı ve tiyatro gruplarının izlendiği müthiş bir festival gerçekleşiyor.. Bir başka geleneksel etkinlik ise Deve Güreşleri, Ege’nin vazgeçilmezlerinden… yalıkavak, rehber, bilgi, oteller, yalıkavak otel, yalıkavak pansiyon, foto, fotoğraf, resim, görüntü, yalıkavak restoran, yalıkavak sahil, yalıkavak tatil, yalıkavak

Kış aylarında ise, yaz sezonuna ve gelecek yıllar için hazırlık olarak, önemli bir alt yapı çalışması olan, “Atık Su Biyolojik Arıtma Tesisi” inşaatı en hızlı şekilde devam ediyor. Deniz suyu ve çevre kirliliğini önleme açısından çok önemli bir yatırım. yalıkavak, rehber, bilgi, oteller, yalıkavak otel, yalıkavak pansiyon, foto, fotoğraf, resim, görüntü, yalıkavak restoran, yalıkavak sahil, yalıkavak tatil, yalıkavak

Bunun yanı sıra gururla söylemeliyiz ki, Belediyemiz Bodrum yarımadasında çok önemli bir ilki de gerçekleştirdi: Yekap Projesi. Bu; evsel atıkların kuru ve ıslak olarak ayrı ayrı toplanmasını sağlayan örnek bir proje. Mavi Bayraklı Marinamız için ise ayrı bir önemi var. Türkiye Çevre ve Eğitim Vakfına da söylediğimiz gibi; Yalıkavak Yekap Projesi nedeniyle, zaten yanımızda çevreye önem veren ve bu nedenle yatırım yapmış bir belediye olması nedeniyle, Mavi Bayrak kriterlerimiz için büyük bir destek.

Yalıkavak ; Geçmiş zamanların sakin balıkçı yerleşimi olan Yalıkavak kıyıları, şimdilerde yine sakin ve huzurlu.
YALIKAVAK BODRUM

Bodrum’dan koca bir “Merhaba” ile yola çıkıp, Ortakent sapağından kendinizi tepelere vurup ta, en üst noktaya vardığınızda, yüzlerce senelik yel değirmenlerinin arasına gelip, bakakalacaksınız ve, sevgili bir dostumuzun da söylediği gibi:
” kartpostalların bu kadar kocaman yapıldığını bilmiyordum” diyeceksiniz.

Şu anda; Yarımadamızın hem Gökova , hem de Mandalya körfezlerini aynı anda görebileceğiniz, ender noktalarından birinde bulunmaktasınız. Solunuzda Çelebi ve Kos Adaları ile karşınızda Yalıkavak, bozulmamış doğasıyla Bodrum’un en sıcak günlerinde bile ferahlatan meltem rüzgarıyla sizlere “Merhaba” diyor.