Torba

0
125
Torba Bodrum
Torba Bodrum

Torba

Torba : Yarımadanın merkeze en yakın koylarından biri Torba. Sadece 6 km uzaklıkta. Çamlar sahile kadar sokuluyor burada Çamlar sahile kadar sokuluyor burada. 3 yıl önceki yangın büyük zarar vermiş olsa da yeşilin hakimiyeti sürüyor. Bodrum Yarımadası’nın kuzey yönü daha çok nemli rüzgar aldığından daha yeşildir, güney yönü ise daha kurak olduğundan makiler ağırlıktadır.

Torba, sakin ve sevimli bir yerleşim. Tarihten bugüne ulaşan tek kalıntı 4-5. yüzyıla tarihlenen bir manastır.

Koy kapalı olduğu için, rüzgarın en sert estiği günlerde bile deniz dalgalanmıyor.

Büyük bir tatil köyü, nitelikli ve küçük oteller, lokantalar sahil boyunca sıralanıyor. Feribot iskelesinin bitiminden başlayıp Yat limanında sonlanan sahil denize rahatlıkla girmeye olanak sağlıyor. Deniz sığ ve temiz. Sakin ve sessiz bir ortamda tatil arayanlara…

Feribot iskelesinden Didim’e feribot seferleri olduğunu not edelim.

Torba ; Bodrum’un modern bir köyü olan Torba, küçük ama dikkate değer bir tatil merkezidir. Bir çok modern oteli, çakıl ve kumlu plajları ve tepelerinde büyüyen bitkilerin zengin ve çeşitli kokuları vardır Torba’nın. Köyün geçmişini hatırlatan görmeye değecek bazı tarihi kalıntılar da mevcuttur. 2500 yıl önce Lalegian’lar tarafından inşa edilmiş ve çok iyi korunmuş yuvarlak bir yapı (muhtemelen mezar), Torba köyüne yukarıdan bakan bir tepeyi taçlandırıken koyun doğu tarafında da Bir Bizans manastırının kalıntıları bulunmaktadır. Bodrum’a olan yakınlığından dolayı Torba popüler bir yüzme ve yemek yeme yeridir. Aynı zamanda Torba’dan Didim’e yapılan bot seferleri ile Apollo Tapınağı, Miletos ve Priene antik şehirlerinin de ziyaret edilmesi kolay hale gelmiştir. Torba’ya Bodrum’dan sık aralıklarla minibüsler yolcu taşımaktadır.

Torba Bodrum’un modern bir köyü olan Torba, küçük ama dikkate değer bir tatil merkezidir. Bir çok modern oteli, çakıl ve kumlu plajları ve tepelerinde büyüyen bitkilerin zengin ve çeşitli kokuları vardır Torba’nın. Köyün geçmişini hatırlatan görmeye değecek bazı tarihi kalıntılar da mevcuttur. 2500 yıl önce Lalegian’lar tarafından inşa edilmiş ve çok iyi korunmuş yuvarlak bir yapı (muhtemelen mezar), Torba köyüne yukarıdan bakan bir tepeyi taçlandırıken koyun doğu tarafında da Bir Bizans manastırının kalıntıları bulunmaktadır. Bodrum’a olan yakınlığından dolayı Torba popüler bir yüzme ve yemek yeme yeridir. Aynı zamanda Torba’dan Didim’e yapılan bot seferleri ile Apollo Tapınağı, Miletos ve Priene antik şehirlerinin de ziyaret edilmesi kolay hale gelmiştir. Torba’ya Bodrum’dan sık aralıklarla minibüsler yolcu taşımaktadır.

Torba Bodrum
Torba Bodrum

Torba’ya – Bodrum’dan düzenli olarak minibüs seferleri vardır. Arabayla Bodrum’a gelmeden bir kaç km. önce tabelaları izleyip sağa doğru giriliyor.

Hem kafamı dinleyeyim, hem de Bodrum gibi bir eğlence merkezine yakın olayım diyenlere Torba’yı tavsiye ederiz.

Torba, ormanlık bir bölgede olduğu için mavi ve yeşil renklerinin verdiği huzur ve sükuneti yaşatan seçkin bir yer..

Torba’ya Bodrum’un en güzel mahallesi denilebilir

Bodrum belediyesinin bir mahallesi olarak görülmesine rağmen Torba, merkezden uzaklığıyla, sakinliğiyle; apayrı, kendine özgü, sevimli bir beldedir.

2500 yaşındaki Leleg kalıntıları, koyun doğu tarafında boy gösteren Bizans manastırı Torba’nın tarihteki yerini simgeler.

Günümüzde Torba daha çok plajları, restoranları ve çevresinde yer alan Rixos, Blue Dreams, Samara, Club Milta Bodrum, Ora ve Onura gibi otelleriyle turistik bir işlev görmekte.

Bodrum’a 10 dakika mesafedeki Torba’ya sürekli minübüs seferleri bulunmaktadır.

Yıllardır Torba’da faaliyet gösteren Torba Sanatevi ve bu yıl yenilerek hizmete giren Kala Restaurant & Beach denize girmek, akşam yemeği yemek ve hatta gece geç saatlerde güzel müzikler dinleyerek barda vakit geçirmek için güzel alternatifler.