Mavi Yolculuk Bodrum

0
130

Mavi Yolculuk Hangi Mevsim?

Temmuz sonu ve eylül başını kapsayan dönem Ege ve Akdeniz’in en sıcak ayları. Bu aylarda, talep çok olduğu için fiyatlar da yüksek tutuluyor. Haziran-temmuz ortaları ve eylülün ilk haftasından sonra seyahat için hava daha uygun oluyor. Mayıs ve ekim aylarını seçenler, akşamları serin hava ile karşılaşacaklarını bilmeli. Mayıs ayında deniz yeterince ısınmamış oluyor ancak ekim; hatta aralık ortalarına kadar deniz suyu sıcaklığını koruyor.

Tur Seçenekleri

Çok sayıda Mavi Yolculuk alternatifi var. Her keseye ve zevke uygun seçenekler arasından kendinize uygun olan birini mutlaka buluyorsunuz. Tercihleriniz doğrultusuna kiraladığınız tekneyle kendi belirleyeceğiniz özel bir rotada Ege ve Akdeniz’in güzelliklerini yaşayabileceğiniz gibi, değişik ülke insanlarını ve kültürleri buluşturan kabin turlarını da tercih edebilirsiniz. Tercih size kalmış.

Özel Turlar

Özel turlar, kendi belirleyecekleri rotalar üzerinde özgürce mavi yolculuk yapmak isteyen aileler ve arkadaş grupları için ideal bir seçim. 8-16 kişilik bir grupsanız, size uygun bir tekneyi, bir veya birkaç haftalığına, yemekli veya yemeksiz olarak kiralayabilirsiniz.

Böyle bir kiralamada gezi tamamen sizin istekleriniz doğrultusunda yapılıyor. Özel grubunuz için tekne seçimini tamamlayıp servis türlerini kesinleştirdikten sonra ( klima, jet ski, windsurf gibi ekstra aksesuarlardan faydalanmak isteyenler bu istekleri firmaya bildirmeli ) sıra rotanızı belirlemeye geliyor. Rotayı ve charter periyodunuz içindeki seyir planını oluştururken, çıkış ve varış limanınızı da belirlemeniz gerekiyor.

Rotanızı belirledikten sonra, kaptanınızla birlikte günlük seyir planlarınızı grubunuzun isteğine göre ayarlayabilirsiniz. Yemek için iki seçeneğiniz var. Dilerseniz, charter süresince kullanacağınız kumanyanızı ve içeceklerinizi beraberinizde getirebilir ve teknedeki aşçıya yemeklerinizi hazırlatabilirsiniz. Tatilde yemekle uğraşmak istemeyenler ise, belirlenen ücreti ödeyerek bu işi turu düzenleyen şirkete bırabilir.

Kabin Kiralama

Mavi yolculuğa çıkabilmek için bir grup oluşturmanız şart değil. Tek başınıza ya da arkadaşınızla birlikte bir mavi yolculuk programına katılarak da unutulmaz bir tatil yaşayabilirsiniz. Kabin kiralama programları, bütün bir tekneyi kiralayarak mavi yolculuk yapamayanlara ideal alternatifler sunuyor. Değişik ülkelerden, değişik kültürlerden insanların aynı teknede biraraya geldiği bu turlar, yeni dostlukların oluşmasına katkıda bulunması açısından da tercih edilebilir. Turların, rotaları ve seyir planları önceden belirleniyor. Kabin fiyatlarına genellikle yemek ve sınırsız yerli içki dahil.

Mini Mavi Yolculuk

Bazı hatlarda üç gecelemeli “Mini Mavi Yolculuk”lar da yapılabiliyor. Tur şirketleri bu kısa yolculuklarda hat için geçerli haftalık fiyatın % 50-60 kadarını alıyorlar. Haftalık, 4 günlük ya da 3 günlük programlara katılarak, bir guletin kabinlerinden bir ya da birkaçını kiralayabilir, yeni tanışacağınız farklı ülkelerden, kültürlerden, dillerden insanlarla mavi yolculuğunuzu paylaşabilirsiniz.

Yürüyüş Ağırlıklı Turlar

İlkbahar ve sonbahar aylarında uygulanan bu turlar, genellikle iyi yelken yapabilen teknelerle yapılıyor. Grubun ilgi ilgi alanına ve hava durumuna göre program yelken ya da yürüyüş ağırlıklı olabiliyor. Talep halinde teknelere bisiklet, kano ve kayak da alıp yat turunu daha da zenginleştirmek mümkün. Turların yapıldığı tekneler jeneratörle ısıtılabildiğinden turlar kötü hava şartlarında bile yapılıyor.

Bareboat

Eğer denizcilik konusunda deneyiminiz varsa mürettabatsız olarak kiralayacağınız bareboatlarla mavi sulara geminizin kaptanı olarak açılmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Tabii mürettebat isteme şansınız da var. Bareboatları kullanabilmek için yakın yol kıyı kaptanlığı belgesi gerekiyor.