Bodrum Yarımadası Beldeler

Bodrum Yarımadası Beldeler

Bodrum Yarımadası 649 km2lik Bodrum Yarımadasında bir çok güzel yerleşim birimleri ve plajlar vardır. Tüm yarımadaya otogardan dolmuşlarla ulaşılabilir.

Akyarlar Bodrum’a 22 km. uzaklıktadır. Yunan Adaları buraya çok yakındır. Kamping siteleri mevcut olup winsurf için idealdir.

Aspat Bağla’nın arkasındaki koy’dur. Bodrum’un ünlü halk türküsü olan Çökertme’de bu yörenin adı geçer. Aspat ismi, toprağı verimsiz olduğundan antik dönemde verimsiz toprak anlamına gelen Aspartos sözcüğünden esinlenilmiştir. Ünlü Türk gezgini Evliya Çelebi eserlerinde bu yöre hakkında önemli bilgiler vermiştir.

Bağla Bodrum’dan 15 km. uzaklıktadır. Güzel bir koy’dur. Burada bulunan bir içme suyu kaynağının bulunduğu yer, halkın piknik yapmak için tercih ettiği bir alandır. Son yıllarda gelişmeye başlamıştır.

Bitez Bodrum’dan 7 km. uzaklıktadır. Yarımadanın en yeşil ve bozulmamış yerleşim birimlerinden biridir. Elverişli rüzgarlarından dolayı windsurf ve yelken sporları için çok uygundur.
Burada denizaltında kalan tarihi site mevcuttur.

Göltürkbükü Gölköy ve Türkbükünün birleşmesiyle Göl-Türkbükü adıyla belediye olmuşlardır.. Türkbükü özellikle sanatçı, artist yazar ve şairlerin buluşma yeri olmuştur. Turistik tesis sayısı , özellikle Gölköy’de, hızla artış göstermiştir. Deniz kenarındaki restaurant ve cafelerinde hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Gümbet Bodrum’dan sadece 3 km. uzaklıktadır. Son yıllarda oldukça gelişmiş, çok sayıda otel, bar, restaurant, disko vs. ile kendi başına bir tatil yöresi olmuştur. Popüler bir su sporları merkezidir.

Gümüşlük Bodrum’a 24 km. uzaklıkta olan Gümüşlük yarımadanın en iyi korunmuş (yaygın sit alanları olduğundan) sakin ve huzurlu bir yöresidir. Deniz kenarında bulunan balık lokantalarıyla ünlüdür. Koyun karşısında bulunan küçük adaya sadece paçalarınızı sıvayıp yürüyerek geçebilirsiniz.

Gündoğan Yalıkavak’tan sadece bir-kaç dakika uzaklıktadır. Turizmin hızla gelişmesine rağmen huzurlu bir yerdir.

Kadıkalesi Turgutreis’in 4 km. kuzeyinde bulunmaktadır. Güzel bir-kaç turistik tesis bulunmaktadır.

Karaincir Bodrum’a 24 km. uzaklıktadır. İki tarafı tepelerle çevrili olduğundan rüzgar almaz. 500 metre uzunluğundaki sahilin kumu çok incedir.

Ortakent Bitez’den sonraki koy, Bodrum’a 13 km. uzaklıktaki Ortakent’tir. Uzun bir plajı vardır ve deniz hemen derinleşir. Birçok otel, kafe, bar ve restaurant vardır. Ayrıca burada kamping yeri de mevcuttur. Ortakent sahilleri su sporları için çok uygundur.

Torba Bodrum’a sadece 6 km. uzaklıktadır. Kaliteli turistik tesisler mevcut olup, Didim’e yapılan feribot seferlerinde feribotlar buradan hareket etmektedirler.

Turgutreis Bodrum’a 18 km. uzaklıktaki bu belde ismini, Osmanlı İmparatorluğu’nun önemli kaptanlarından olan ve bu yörede doğan Turgutreis’ten almıştır. Güçlü rüzgar aldığından profesyönel windsurfçüler tarafından tercih edilmektedir. Birçok tesis ve kumlu plajları vardır.

Yalıkavak Bodrum’a 18 km. uzaklıktadır. Birçok yeldeğirmeni vardır ve yeldeğirmenlerinden de anlaşılacağı gibi sert rüzgarlara açıktır. Son yıllarda yarımadanın en hızlı gelişen turizm yörelerinden birisidir. Birçok turistik tesis mevcuttur.