Bodrum Halikarnas

207
BODRUM HALİKARNAS
BODRUM HALİKARNAS

BODRUM HALİKARNAS

Bodrum Halikarnas Bodrum, ya da tarihteki adıyla “HALİCARNASSOS” güneş, deniz, doğa ve efsaneler ile eğlencenin iç içe geçtiği bir kentimiz.

Bodrum müzesindeki buluntuların da teyid ettiği üzere, milattan önce üç bin yılına kadar uzanan köklü tarihiyle pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan bu kent, aynı zamanda tarihin babası olarak bilinen Herodot’ un ( M.Ö. 484 ) da doğduğu yerdir.

[ngg src=”galleries” ids=”2″ display=”basic_thumbnail”]Halikarnas’a ismini veren kişi Karya kralı Mausolus’tur ( M.Ö 377 – 354 ). Ölümünden sonra kızkardeşi ve aynı zamanda karısı olan prenses Artemisia tarafından adına dikilecek olan anıt mezar yıllar sonra tarihçiler tarafından Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olarak gösterilecektir.

( Bilindiği üzere Yedi Harikadan ikisi Türkiye’dedir: Halikarnas Mozelesi, Bodrum; Artemis Tapınağı, Efes ) ( Mausolus isminden türeyen Mozele sözcüğünü günümüzde de anıt mezar anlamında kullanmaktayız. Ör: Atatürk Mozelesi )

Bodrum’un bir başka önemli dönemi Rodos Şövalyeleri dönemidir.

Aziz Petrus adına 1408 yılında inşa ettikleri bugünkü Bodrum Kalesi hala dimdik ayaktadır ve dünyanın en önemli müzelerinden biri olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Yakın döneme gelince, Halikarnas Balıkçısından yani Cevat Şakir Kabaağaçlı’dan söz etmeden geçemeyiz.

Mahkeme tarafından o zamanlar bir balıkçı köyü olan Bodrum’da 3 yıl sürgüne mahkum edilen Cevat Şakir Bodrum’da 25 yıl kalacak ve Türkiye Bodrum’u ve Bodrum’un eski ve yeni hikayelerini ondan dinleyecektir.

Halikarnas Balıkçısı şimdi Gümbet’in arkasındaki tepede, Saldırşah mevkiinde, o çok sevdiği Bodrum’unda, ebedi istirahatgarında yatmaktadır.

Kısacası Dor ‘lar ve Karya’lılar dan Yunanlılara , Moğollardan Osmanlılara kadar pek çok savaş ve istila görmüş Bodrum tarihle dolu bir tatil ve eğlence mekanıdır.

TARİHİ YERLER VE MÜZELER:

Bodrumda ki en önemli tarihi yerlerden bazıları ise ;

1) Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi,
2) Amfi Tiyatro,
3) Halikarnas Mozolesi,
4) Antik Tiyatro,
5) Mindos Kapısı,
6) Bodrum Osmanlı Tersanesi,
7) Milas Euromos Zeus Tapınağı,
8) Milas Gümüşkesen Mezar Anıtı,
9) İç Kale,
10) Türk Hamamı,
11) Yalıkavak’ta ki Yel Değirmenleri,
12) Eroslu Ev