bodrumlu.com

Bodrum Tanıtım Sitesi

ASARLIK

ASARLIKİnsanların binlerce yıl yerleşik hayatta yaşadıkları Bodrum, mükemmel tarihiyle doğal güzelliğini harmanlamış ve bugün bizlere bunu sunmaya devam etmektedir.

ASARLIK

M.Ö 387'de yani tahta geçtikten 10 yıl sonra Kral Mausolos Milas'ta bulunan başkenti Halikarnas'a taşır. Halkın çoğunu Halikarnas'ı çok büyük bir şehir haline getirebilmek için göçe zorlar. Burada Asırlık bölgesinde bulunan Termera'ya ulaşım zordur. Asarlık tepesinde bulunan bir iç kalede doğu ve batıda giriş kapıları vardır. Bu iç kalenin içerisinde bazı kalıntılar ve sarnıçlar görünür. Mausolos dönemindeki halk zorla Halikarnassos'a yerleştirildikten sonra burası kral ve kardeşleri tarafından hapishane olarak kullanılmıştır.

İklim itibariyle Ege ve Akdeniz iklimlerinin karışımı bir özellik göstermekte olan bölgede, yarımada olarak mikro klima özelliği görülür. Bunun sonucunda yaz aylarında hiç nem bulunmazken, kış aylarında da nem oranı oldukça düşük seviyededir. Yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ılık ve yağışlı geçer.

Birbirinden çeşitli iklim örtüleriyle eşsiz bir güzelliğe sahip olan bölgede, Bodrum-Milas karayolunun batısında kalan kısımda çalılık ve fundalıklar ile çeti olarak bilinen dikenli otlar gözlemlenirken, karayolunun doğusunda kalan kısımda ise iğne yapraklı kızıl çam, yabani çilek, mersin ve sandal ağaçları muazzam güzelliğiyle endam etmektedir.

Türkiye'nin hiçbir yerinde olmadığı kadar bar vardır Bodrum'da. Tüm damak tatlarına uygun içkileri gündüz güzelliğiyle büyülediği misafirlerine Bodrum tarafından ikram edilir adeta. Sıcacık ve samimi kıyı kahvelerinde çay keyfi, kalabalık sokaklardaki kenar barlar, ve buraların hareketliliği buraya özgüdür adeta.

Dünya'nın en güzel koylarının bulunduğu bu eşsiz bölgede vakit geçirmek, sizlere inanılmaz ve asla unutamayacağınız zamanları hediye eder.

Dünyaca meşhur gece hayatı ve eğlencesiyle Asarlık, sizlere bu eşsiz doğa güzelliklerinden sonra gece eğlenme fırsatını en güzel şekilde sunar, dinlenmenin eğlenerek olacağını öğretir bir nevi...

Asarlık - M.Ö 387'de yani tahta geçtikten 10 yıl sonra Kral Mausolos Milas'ta bulunan başkenti Halikarnas'a taşır. Halkın çoğunu Halikarnas'ı çok büyük bir şehir haline getirebilmek için göçe zorlar. Burada Asırlık bölgesinde bulunan Termera'ya ulaşım zordur. Asarlık tepesinde bulunan bir iç kalede doğu ve batıda giriş kapıları vardır. Bu iç kalenin içerisinde bazı kalıntılar ve sarnıçlar görünür. Mausolos dönemindeki halk zorla Halikarnassos'a yerleştirildikten sonra burası kral ve kardeşleri tarafından hapishane olarak kullanılmıştır.