bodrumlu.com

Bodrum Tanıtım Sitesi

AKYARLAR

AKYARLARAkyarlar Sahildeki bazı evlerden de anlaşılacağı gibi, Akyarlar eskiden ünlü bir Rum yazlık beldesiymiş.

AKYARLAR

Karaincir'i geçerek devam edildiğinde, kıyıdan yükselen, tepesinde Osmanlı ormanlarının, yamaçlarında ise tarihi bir Yunan Kilisesinin kalıntılarının bulunduğu Aspat dağı geçilerek, eski bir balıkçı köyü olan Akyarlar'a varılır.

Sahildeki bazı evlerden de anlaşılacağı gibi, Akyarlar eskiden ünlü bir Rum yazlık beldesiymiş.

Yakın zamana kadar Bodrum Akyarlar'ın asıl geçim kaynağı balıkçılıktı ve kıyıdaki küçük liman yerli teknelerle dolardı.

Bugün Rumlar, boğazlardan 5 km. Uzaklıktaki İstanköy adasında yaşamaktalar.

Balıkçı teknelerinin yerini de tur tekneleri almıştır. Ancak Akyarlar halen o kendine has atmosferini korumaktadır.

Bugün koyun bir ucunda liman yer alır, diğer ucunda ise kumsal dönemeç yaparak gözden kaybolur.

Eskilerden kalan bir kaç balıkçının balık avlayışlarının seyredilebildiği küçük pansiyon ve restoranlar ise sahil boyu uzanır.

Akyarlar koyu Bodrum merkeze 22 km. mesafede yer almaktadır. Akyarlar ve Koca Noktası arasında 1,5 km doğuya doğru uzanır. Akyarlar noktası, beyaz kayaların vadileri oluşturduğu yarımadanın en doğu sonudur. Burası Yunan adası Kos'a en yakın noktadır. Mesafe sadece 5 km.dir.

Koyun doğu kıyısında yer alan Akyarlar, eskiden bir balıkçı ve sünger dalgıçlarının köyü idi. Şimdi ise popüler bir tatil yeri oldu.

Deniz kenarına indiğinizde sağınızda balıkçı kulübesi, merkezde restaurantlar ve solunuzda da ay şeklindeki kumsal kalır. Rüzgar sörfü ustalarının en popüler yerlerinden biridir. tepelerin üzerinden gelen güçlü rüzgarlar genelde karadan denize eser. Plajı kalabalık bulanlar daha ilerideki Kemer köyünü seçebilirler.

Ayrıca Bodrum'a doğru Akyarlar ile Karaincir arasındaki Karakum plajı da ulaşımı karadan zor olduğu için genelde çok ıssız olur. Buraya Akyarlar sahilinden kiralayabileceğiniz kanolarla ulaşmak daha kolaydır.

Aynı şekilde Karakum'un karşısındaki fener bulunan adayı da keşif için ziyaret edebilirsiniz. Akyarlar şüphesiz kum kalitesi olarak Bodrum'un hatta Türkiye'nin en iyi plajlarından biridir. Hüseyin Noktası Denizfeneri 1931 yılında Fransızlar tarafından yapılmıştır. Fener'in altındaki kumlu plaj ''Kum Hamamı'' olarak bilinmektedir.

Akyarlar (Kefaluka) - Akyarlar koyu Bodrum merkeze 22 km. mesafede yer almaktadır. Akyarlar ve Koca Noktası arasında 1,5 km doğuya doğru uzanır. Akyarlar noktası, beyaz kayaların vadileri oluşturduğu yarımadanın en doğu sonudur.

Burası Yunan adası Kos'a en yakın noktadır. Mesafe sadece 5 km.dir. Koyun doğu kıyısında yer alan Akyarlar, eskiden bir balıkçı ve sünger dalgıçlarının köyü idi.

Şimdi ise popüler bir tatil yeri oldu.
Deniz kenarına indiğinizde sağınızda balıkçı kulübesi, merkezde restaurantlar ve solunuzda da ay şeklindeki kumsal kalır. Rüzgar sörfü ustalarının en popüler yerlerinden biridir. tepelerin üzerinden gelen güçlü rüzgarlar genelde karadan denize eser.

Plajı kalabalık bulanlar daha ilerideki Kemer köyünü seçebilirler. Ayrıca Bodrum'a doğru Akyarlar ile Karaincir arasındaki Karakum plajı da ulaşımı karadan zor olduğu için genelde çok ıssız olur. Buraya Akyarlar sahilinden kiralayabileceğiniz kanolarla ulaşmak daha kolaydır.

Aynı şekilde Karakum'un karşısındaki fener bulunan adayı da keşif için ziyaret edebilirsiniz.

Akyarlar şüphesiz kum kalitesi olarak Bodrum'un hatta Türkiye'nin en iyi plajlarından biridir. Hüseyin Noktası

Denizfeneri 1931 yılında Fransızlar tarafından yapılmıştır. Fener'in altındaki kumlu plaj ''Kum Hamamı'' olarak bilinmektedir.

AKYARLAR GEZİ TATİL TURİZM REHBERİ

Bodrum Yarımadası'nın en keyifli yerlerinden Akyarlar, düne kadar geçimini balıkçılık ve süngercilikle sağlıyordu. Bugünse turizm ön plana çıkmış bulunuyor. Akyarlar, son derece sevimli küçük bir yerleşim yeri. Ana yoldan sahile indiğinizde balıkçı barınağı sağınızda kalıyor. Restoranlar daha çok orta bölümde. Ay şeklinde kumsalı solunuzda. Oteller, moteller, pansiyonlar genelde kumsalın arka bölümünde yer alıyor.

Akyarlarda denizin pırıl pırıl olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Sahilindeki restoranlarda rakı balık muhabbeti yapmak pek keyifli oluyor. Hele geceyse ve ben gibi üzerine bir de denize girerseniz keyfiniz katlanıyor. Burası sörf meraklıları için de adeta bir cennet. Günün her saati eksik olmayan rüzgarı, bu spor için ideal bir ortam sağlıyor.

'Ben anlamıyorum ki, bana ne' demeyin. En kabiliyetsiz bile bir haftaya kalmadan bu işi öğrenebiliyor. Bu arada hemen bir hatırlatma yapayım; gittiğinizde açıkta süzülerek bir gidip bir gelen, orta yaşlı usta bir sörfçü görürseniz bilin ki bu Tarık Akan'dır. Akan, 80'li yılların başında hakkında soruşturma açılınca, Akyarlar'a gelmiş belki kaçmam gerekir diye sörf öğrenmiş.

Geliş o geliş...Nereye mi kaçacakmış? Yunanistan'ın Kos (istanköy) Adası'na... Kos'un Türkiye'ye en yakın olduğu yer Akyarlar. Aramızda topu topu 3 mil var. Ve burada kalanlar, sabahları adanın horozlarıyla uyanıyor. Akyarlar'ı, sessiz sakin ve ucuz bir tatil geçirmek isteyenlere öneririm.

Akyarlar (Kefaluka) - Bodrum merkezden Turgutreis'e giderken tabelaları izleyerek sola dönülerek ulaşılabilir. akyarlar, rehber, bilgi, oteller, akyarlar otel, akyarlar pansiyon, foto, fotoğraf, resim, görüntü, akyarlar restoran, akyarlar sahil, akyarlar tatil, akyarlar lokanta, akyarlar