bodrumlu.com

Bodrum Tanıtım Sitesi

BODRUM MÜZELER

BODRUM MÜZELERBodrum Müzesi Bodrum sualtı Arkeoloji Müzesi, St.Jean Şövolyaleri tarafından inşa edilen St. Peter Kalesi (Bugünkü ismiyle Bodrum Kalesi) içinde yer almaktadır.

Kalenin tüm kuleleri bugün Bodrum Müzesinin bir sergileme alanı olarak hizmettedir. Bunun yanında Serçe Limanı Batığı, Uluburun Batığı gibi bazı özel sergilemeler için kalenin atmosferini bozmayacak yeni yapılar da kale içine inşa edilerek sergileme alanları muhtelif tarihlerde genişletilmiştir.

{gallery}tarih/bodrum-muze{/gallery}

Pazartesi hariç haftanın hergünü gezilmeye açık olan müze içerisinde Dünyanın bilinen en eski batığı "Uluburun Batığı" da dahil olmak üzere, dünya sualtı arkeolojisinin temellerinin atıldığı sualtı kazılarında ortaya çıkarılan binlerce eşi bulunmaz eser sergilenmektedir.

Kazıların yapılmasında Türk Hükümeti yanında merkezi Bodrum'da bulunan ve Teksas A.M. Üniversitesine bağlı bir kurum olan INA Institue of Nautical Archaoeology büyük bir işbirliği yaşanmış ve bu işbirliğigünümüzde de devam etmektedir.

Avrupa'dan 52 müzenin katıldığı "Yılın müzesi" ödülüne aday gösterilen "Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi" Koşulları yerine getiren 45 kabul edilen yarışmacı arasından 20 finalist arasına girmeyi başarmış ve Türkiye'yi temsil ederek "Certificate of Special Commendation 1995" ödülünü 10 Haziran'da İsveç'te kazanmıştır.

Bodrum Sualti Arkeoloji Müzesi

Bodrum Müzesi'nin tüm bölümleri Pazartesi günleri kapalidir.
Bodrum Sualti Arkeoloji Müzesi Bodrum Kalesi içinde yeralmaktadir
Telefon: 316 25 16
Ziyaret Saatleri: 9.00 -19.00 (eylül sonuna kadar)
Eylül-Nisan aylari Açilis: 10:00 Kapanis 16:00 Giris
Fiyati: 10 YTL

Karyali Prenses Salonu

10.00-12.00, 14.00-16.00 (Sali Çarsamba Persembe Cuma)
Giris: 5 YTL

Uluburun Batigi

09.00-12.00, 14.00- 16:00
Giris: 5 YTL

Mausoleum

316 12 19
Dünyanin yedi harikasindan Biri
Yalnizca kalintilar, maket ve çesitli sergilemeler
10:00am -16.00 316 12 19 Giris : 8 YTL

Myndos Kapisi ve Osmanli Kulesi

Giris Ücretsiz. Antik Tiyatro Tel:: 316 8061 10:00 -16:00
Giris: 8 YTL

Zeki Müren Müzesi

Tel: 316 1939 10:00 - 16:00
Zeki Müren Caddesi, No:19 Giris: 3 YTL
Tüm müzeleri Müze Kart Alarak ekonomik
bir bedelle bir yil boyunca gezebilirsiniz.

Müze

Müze sanat ve bilim eserlerinin veya sanat ve bilime yarayan nesnelerin saklandığı, halka gösterilmek için sergilendiği yer veya yapılardır.

Müzeler, toplumların bilim ve sanat ürünleri ile yer altı ve yer üstü zenginliklerini sergilemek, tarihin eski dönemlerinde yaşamış toplumları bilim ve sanat açısından inceleyerek, hem günümüzü hem de geleceği aydınlatmak, bireylerin geçmişi daha iyi tanımalarına olanak sağlamak amacıyla oluşturulmuş kurumlardır.

Müzelerde bulunan nesnelere ait bilgiler müze içinde ve dışında yazılı ve sözlü olarak açıklanır. Müzeyi gezen ziyaretçilerin müzedeki eserler hakkında detaylı bilgi edinmeleri sağlanır.Onlara müzelerle ilgili bilgiler verilir.

Müzeler ülkelerin kültürel değerlerinin oluşmasına önemli katkılarda bulunurlar. Bilim, sanat, folklor ve antika eşyalar gibi çeşitli konulardaki eserleri bir arada sunabileceği gibi doğa, etnografya ve havacılık gibi sadece tek bir konuyu içeren eserleri de sergileyebilirler.

Müze türleri

Arkeoloji Müzesi
Coğrafya Müzeleri
Doğa ve Çevre Müzeleri
Etnografya Müzeleri
Güzel Sanatlar Müzeleri
Tarih Müzeleri
Sanayi Müzeleri
Askeri Müzeler
Bilim Müzeleri
Denizcilik Müzeleri