bodrumlu.com

Bodrum Tanıtım Sitesi

GULETLER

GULETLERGuletler Tekne seçerken dikkat edilecek husular Geleneksel Türk guletleri, Mavi Yolculuğun en karakteristik parçalarından.

Yuvarlak arkası, sudaki düşük profili ve bir zamanlar sünger dalgıçları ve balıkçılar tarafından yakaladıklarını aktarmak için kullandıkları geniş tekne kısmı guletlerin en belirgin özellikleri. Bu tekne tasarımının en büyük avantajı yolculara güverte üstünde ve altında bolca alan sağlaması. Çağdaş planlı tekneler, geleneksel dizaynlarını korumakla birlikte, geçmişte balıkçılık ve taşımacılık amacıyla kullanılan atalarına göre daha modern aksesuar ve ekipmanın yanı sıra, daha geniş kullanım alanına da sahip.

{gallery}mavi/gulet{/gallery}

Guletlerin güverteleri, günlük yaşamın gereklerine göre planlanıyor. Genellikle teknelerin kıç güverteleri, yemek ve dinlenme amacıyla, ön güverte ise güneşlenme terası olarak değerlendiriliyor. Kabinlerin hemen hepsi aynı büyüklükte ve herbirinde ya çift yatak ya da tek ranza seti bulunuyor. Kabinlerde dolap, çekmece, küvetlerinde duş hortumu bulunan banyolar ya da komple duş setleri var.

Guletlerin bir başka özelliği de, tamamen usta yapısı olmaları. Bodrum, Bozburun, Marmaris ve Fethiye'de yüzlerce yıldır çam, kestane ve maun gibi ağaçların kerestesinden inşa edilen guletler, konforun yanında güvenlik konusunda da tam donanımlı. Teknelerin hemen hepsinde VHF telsizler, işaret fişeği, bayraklar, ilk yardım çantaları, cankurtaran yelekleri, ekstra yelkenler, halatlar ve motorlu küçük bir tekne bulunuyor. Müzik sistemi, cep telefonu, TV, video oynatıcı ve CD çalar gibi aletler tura katılanların kullanımına açık.

Tekne seçerken dikkat edilecek husular...

 • Teknenin yeni değil, bakımlı olması önemli. Yapım yılının belirleyiciliği yok.
 • Teknenin fiyatı büyüklüğü ve donanımı ile orantılı. Ancak teknenin büyüklüğünün ve ödediğiniz ücretin artması memnuniyetinizin de aynı oranda artacağının garantisi değil. Bu nedenle beklentilerinizi turu düzenleyen şirkete olabildiğince ayrıntılı olarak iletin.
 • Yatların çoğundaki elektrik voltajı 12 V./24V.dur. Eğer yanınızda elektrikli traş makinası, video oynatıcı, bilgisayar gibi aletleri getirmeyi düşünüyorsanız bunu göz önünde bulundurmanızda fayda var. Yanınızda elektrikli aletler getirecekseniz konuyu kaptanla görüşmeniz gerekiyor.


Yanınıza almanız gerekenler...

 • Her şeyden önce bir fotoğraf makinası! Mavinin ve yeşilin binlerce tonunun buluştuğu, tarihle iç içe Ege ve Akdeniz kıyıları, fotoğraf meraklılarını mutluluktan sarhoş edecek.
 • Tekne üzerinde zamanın büyük bölümü mayo ile geçiyor. Karaya çıkışta yapılacak yürüyüşler için spor ayakkabı, serin akşam saatleri için tişört, pantolon ve şort almak yeterli.
 • Mevsime göre akşam saatleri için hırka alınabilir.
 • Havlu, yedek mayo, güneş kremi ve gözlüğü, terlik, şapka, şnorkel, palet, sualtı gözlüğü ve ilaç almayı unutmayın.
 • Geceleri güvertede uyumak isteyenlerin yanlarına uyku tulumu almaları faydalı olacaktır.
 • Yanınıza koca bavullar almayın. Kamaraya sığdıramazsınız. Battaniye, pike, çarşaf ve yüz havluları teknede bulunuyor.
 • Mavi Yolculuk, kitap okumak için çok uygun bir ortam sunuyor. Kitaplarınızı yanınıza almanız iyi olur.
 • Çalmak istediğiniz kasetlerinizi ve genellikle teknede bulunsa da tavla, oyun kağıdı ve satranç takımlarınızı yanınızda bulundurmanızda fayda var.x
 • Bazı akşamlar sinek kovucuya ihtiyacınız olabilir.