bodrumlu.com

Bodrum Tanıtım Sitesi

HİSARÖNÜ KÖRFEZİ

Bodrum Mavi Yolculuk Tur Programı, Bodrum, Hisarönü Körfezi, Aktur Koyu, DatçaBodrum Mavi Yolculuk Tur Programı, Bodrum, Hisarönü Körfezi, Aktur Koyu, Datça

 

1'inci Gün - Bodrum
  Yat’a ilk giriş esnasında kaptan ve yat personeli ile tanışma ve tur hakkında bilgilerin verilmesi amaçlı “Hoşgeldin Kokteyl’i” yapılır. Akşam yemeği ve geceleme Bodrum Limanı'nda yapılır. Eski adı Halikarnas olan Bodrum'un tarihi M.Ö.1200'lere kadar uzanır. M.Ö. 5. yy' da yaşamış olan ve "Tarihin Babası" olarak tanınan Herodot, Halikarnas'ta doğmuştur. Dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilen Kral Mausolos'un (M.Ö. 350) Mozolesi de buradadır. Klasik çağdaki Bodrum'dan günümüze ulaşabilen tek yapı Antik Tiyatro'dur. 13.000 kişi kapasiteli bu tiyatro Anadolu'nun en eski tiyatrolarından biridir ve günümüzde de Bodrumdaki birçok gösteriye sahne olmaktadır. Bodrum'a gelindiğinde, ilk önce görülmesi gereken yerlerden bir tanesi de Sen Peter Kalesi'dir. Ortaçağdan beri ayakta kalan ve dünyada en iyi şekilde korunmuş eserlerden birisidir. Büyük İskender'in Halikarnas' a girdiği yer olan Mindos Kapısı da görülmesi gereken yerlerden bir diğeridir.
2'nci Gün - Palamutbükü Koyu, İnce Burun
  Sabah erken saatlerde Palamutbükü' ne doğru yola çıkılır. Öğlen yemeği ve yüzme molasından sonra İnce Burun'a demirlenir. Akşam yemeği ve geceleme İnce Burun'da yapılır.
3'üncü Gün - Aktur Koyu, Bencik Koyu
  Kahvaltıdan sonra Aktur'a hareket edilir. Sonra ilk durağımız Bencik koyu olacak. Girişi çok dar olan bu koyda içeriye doğru yol alındığında eşsiz bir manzarayla karşılaşacaksınız. Bencik, Hisarönü Körfezi'yle Gökova Körfezi'ni ayıran yarımadanın en dar yerinde, Hisarönü tarafında bulunan bir koydur. İÖ 550'li yıllarda Knidos'lular; Datça Yarımadasına gelen Pers ordusuna karşı bir savunma hattı olarak yarımadanın bir kilometrelik en dar yerini kazarak açmak ve Gökova Körfezi'yle Hisarönü Körfezi'ni birleştirmek istemişlerdi. Böylece iki deniz birleşecek, yarımada tam bir ada olacak, savunma kolaylaşacaktı. Büyük gayretlerle çalışma başlamış, ancak başarılamamış ve sonuçta Persler Knidos'a da sahip olmuşlardır. Akşam yemeği ve geceleme Bencik koyunda yapılır.
4'üncü Gün - Emel Sayın Koyu, Orhaniye Koyu, Selimiye Koyu
  Sabah Kahvaltıdan sonra Emel Sayın Koyuna demirliyoruz. Yüzme molasından sonra Öğlen yemeği için Orhaniye'ye hareket edeceğiz. Orhaniye Koyunda 'Kız Kumu' adı verilen ve deniz suyunun alçalıp yükselmesiyle oluşan doğal yapı olağanüstü bir görünüm sergiler. Sahilden denizin içerisine doğru su üzerinde yürünebilen kırmızımtırak kum yolla ilgili çeşitli efsaneler anlatılır. Koydaki bir adacık üzerinde kale duvarları görülen antik dönemden kalıntılar bulunmaktadır. Akşam yemeği ve geceleme Selimiye' de yapılacaktır.
5'inci Gün - Dirsek Bükü, Bozburun
  Dirsek Bükü'nde yüzme molası verdikten sonra Bozburun Körfezine doğru devam ediyoruz. Bozburun küçük bir balıkçı kasabasıdır. Bu bölgenin kıyıları boyunca sünger çıkartılmaktaydı fakat günümüzde artık yöre halkı süngercilikte hem iyi gelir sağlayamadığı hem de eski tekniklerle tehlikeli bir iş olduğu için süngerciliği bırakmıştır. Bunun yerine gulet tekneler inşa edilmeye başlanılmış ve Bozburun guletleri kısa bir sürede sektördeki yerini almıştır.
6'ıncı Gün - Datça, Kinidos
  Güne erken saatlerde Datça'ya doğru hareket ile başlanır. Su, kumanya v.b ihtiyaçlar tedarik edilir. Datça; M.Ö. VII.Y.Y.da Ege adalarından gelerek Ionia' nın güney kıyılarına yerleşen Dor'lar tarafından kurulmuştur. Rutubetsiz ve bol oksijenli bir havaya sahiptir. Tarihçi Strabon'un "Tanrı yarattığı kulun uzun ömürlü olmasını isterse Datça Yarımadasına bırakır" sözü boşuna söylenmemiştir. Anlatılanlara göre 500 yıl önce İspanyol korsanlar Datça'nın açıklarından geçerken, gemideki cüzamlı hastaları Sarı liman Koyuna bırakmışlar. Ölüme terk edilen cüzamlılar Datça'nın havası sayesinde iyileşmişler. Datça limanında bir yürüyüş yapabilirsiniz. Akşam yemeği ve geceleme Knidos Limanında yapılır. Knidos(Cnidus); bilim, mimarlık ve sanatta ileri bir kentti. Tarihin büyük astronomi ve matematik bilimcisi Eudoxos, doktor Euryphon, ünlü ressam Polygnotos, dönemin en ünlü heykeltıraşları Faros'lu Skopas ile Bryaksis, dünyanın yedi harikasından biri sayılan İskenderiye Feneri'nin mimarı Sostrates ve Pers Kralını amansız bir hastalıktan kurtaran hekim Ktesias burada yaşamıştır. Doktor Euryphon ve öğrencileri zamanının ikinci büyük tıp okulunu Knidos'ta kurdular. Eudoksos'un geliştirdiği ve dönemin büyük buluşu olan güneş saati, ören yerinde bugün de görülebiliyor. Antikçağ'da ünlü çıplak Afrodit heykeline ev sahipliği yapmış olup, o çağlarda genelevleriyle ün yapan kent uzak diyarlardan gelen gemicilerin ve Arap tacirlerin uğrak yerine dönüşmüştür.
7'inci Gün - Poyraz Limanı, Meteor Koyu, Bodrum
  Erken saatlerde Karaada'ya doğru seyre başlanır. Kahvaltı ve yüzme molası Poyraz Limanında verilir. Burası adanın güney tarafına bakan, turkuaz mavi sulara sahip çok güzel bir koydur. Öğlen yemeği için Meteor Koyuna demirliyoruz. Burası Karaada' nın güney tarafına bakan ve koyun içinde meteor çukurunun bulunduğu yerdir. Bu nedenle Meteor diye adlandırılmıştır. Yukarıdaki platformdan denize atlanabilir. Arzu eden konuklarımız biraz ilerideki sualtı mağarasına da yürüyüş yapabilirler. Giriş ücretlidir. Akşam yemeği ve geceleme için Bodrum Limanına gelinir. 8’inci gün anlaşmaya göre yat terk edilir.