bodrumlu.com

Bodrum Tanıtım Sitesi

GÖCEK KEKOVA

Göcek Kekova Göcek Mavi Yolculuk TurlarıGöcek Kekova Göcek Mavi Yolculuk Turları

1.Gün: Öğleden sonra Göcek Liman' da tekneye biniş.Hoşgeldin içkisi, tura ve tekneye ilişkin bilgiler, yolcular arası tanışma.

2.Gün: Sabah liman işlemleri ve kahvaltı sonrası Ölüdeniz' e doğru hareket. Ahşap yatların plajın içine kadar girmeleri yasaktır. Sandallarla plaja çıkartıldıktan sonra, akşam üzerine kadar burada deniz ve kumdan faydalanma imkanı. Akşam yemeği ve geceleme Gemiler Adasında.

3.Gün: Sabah erken saatte hareket ve yaklaşık 3,5 saatlik bir seyirle Kaş Liman' a varış. İstege bağlı olarak burada serbest zaman veya yakındaki koylardan birine geçiş. Geceleme ve akşam yemeği Karaloz'da.

4.Gün: Sabah kahvaltı sonrası Kekova' ya varış. Yemek ve yüzme molası. Daha sonra Demre'ye hareket. Buradan sandalla kıyıya çıkıp, antik Myra'ya, Noel Baba kilisesini ve harabeleri gezme imkanı. Geceleme bu civarlardaki Gökkaya'da.

5.Gün: Sabahleyin Kalkan'a hareket. Patara, Letoon, Xanthos turu ve akşam üzeri tekrar Kalkan'adönüş. Geceleme Kalkan Liman' da veya Yeşilköy' de.

6.Gün: Sabah kahvaltısından sonra Beştas Koyuna doğru hareket. Yemek ve yüzme molası verdikten sonra Fethiye' ye doğru hareket.İsteyenler Kayaköy' ü gezebilir.

7.Gün: Bugün Göcek koylarına geri dönüyoruz. Kurdoğlu Burnunu geçip, Ağalimani' nda ilk yüzme molasını vereceğiz. Göcek' e varmadan önce son durağımız Hamam Koyu. Akşam üzeri Göcek Liman' a varış.

8.Gün: Kahvaltı sonrası tekneden iniş.

Kelebekler Vadisi-Kötürümsü liman: Ölüdeniz ya da Fethiye çıkışlı günübirlik teknelerin en çok gittiği yerlerdendir. Plajı ve en çok da kelebekler vadisi çıkışıyla tanınır. Çadır kurulabilecek alan vardır. Bir de çardak lokanta hizmet verir. Kumsal ve deniz güzeldir.

Kelebekler vadisi için Fethiye sayfalarına bakınız.

Bundan sonra Patara kumsalına kadar yüksek dağların denize dik indiği bir kıyı şeridi vardır. Yediburunlar adı verilir bu bölüme. Bir burun dönülür öteki çıkar karşınıza.

Patara sahili: 7 mil uzunluktaki kulsaldır. Hem plaj hem deniz dibi bembeyaz kumdur. Kumsalın ortalarında Eşen çayı denize dökülür. Kumsal caretta caretta türü kaplumbağaların yumurtlama alanıdır. Koruma altındadır. Letoon ve Patara antik kenti kalıntıları kumsalın hemen arkasında gezilebilir. Kumsalda at turu yapmak keyiflidir. Kumsalın 3-4 km içerisindeki Gelemiş köyü, pansiyon, lokanta ve alışveriş için zengin seçenekler sunar.

Kalkan koyu: Geniş Kalkan koyunun girişinde Yılan ve Sıçan adalarından oluşan Çatal adalar bulunmaktadır. Yılan adası dik kayalıklarla denize iner. Sıçan adası bağlanmak ve yüzmek için daha uygundur. Kalkan’dan kalkan günübirlik gezi tekneleri Patara çıkışı ya da dönüşünde bu adaya uğrarlar.

Kalkan için Kalkan sayfalarına bakınız.

Kaş limanına girmeden önce Çukurbağ yarımadası batısında Kaş’a sokulan Bucak denizi, teknelerin bağlanması için uygun bir limandır. Kıyılar kayalık ve derindir. Sahile çıkanlar şehir merkezine 10 dakikada yürürler.

Kaş limanı ise batısında Çukurbağ Yarımadası, doğusunda Bayındır limanının arasında kalan geniş koydur. Girişinde boylu boyunca Yunanistan’a ait Meis adası uzanır.

Çukurbağ yarımadası’nın Kaş’a bakan yüzündeki Hidayet koyu, doğudaki Bayındır limanı teknelerin bağlanması ve denize girmek için uygundur.

Kaş ile Kekova arası bu bölgenin en güzel mavi yolculuk güzergahıdır.

Kekova’ya doğru önce Asar (Aperlai) limanına girilir. Aperlai antik kenti kalıntıları hem karada hem de denizin içindedir. Dip amforalarla doludur. Dalıp çıkarmak yasaktır.

Aperlai’ye Kaş-Üçağız yolu üzerinden ve Apollonia antik kenti yakınlarından geçerek karayoluyla da ulaşılır. Yol bir noktadan sonra kötüdür.

Kekova’ya doğru Akar Boğazından geçilir. Ardından da günübirlik teknelerin uğrak yerlerinden biri olan Yağlıca Koyu’na girilebilir. Küçük koydur Yağlıca, denize girmek için güzeldir.

Kekova Körfezi, geniş bir alanı kapsar. Kekova Adası, Kaleköy, Üçağız gibi yerleşimlerin tamamı bu alanın içindedir. Yat ve dalış turizminin Türkiye’deki en güzel noktalarındandır.

Kekova Adası, bölgeye ismini vermiştir. Açık denizden Kekova adasıyla koptuğu için en sert havalarda bile durgun olur.

Kaleköy Kekova’nın en önemli yeridir. Antik adı Simena’dır. Simena kalıntıları iskeleden, denizin içinden tepeye kadar dağılmıştır. Tepede küçük tiyatrosuna çıkanlar olağan üstü manzarayla karşılaşırlar. Fotoğraf çekmek için bu kadar uygun yer yoktur. Karşıda Kekova adası, sağ tarafta Üçağız vardır. Tepede Lykia tipi lahit mezarlar her tarafa dağılmıştır.

Kaleköy’de küçük pansiyonlar, lokantalar bulacaksınız.

Kekova adası kıyısında yapılacak tekne gezintisi, batık şehir kalıntılarını izleme şansı verecek size. Suyun 1-4 metre altında ilk çağ depremleriyle çökmüş şehrin kalıntıları çıplak gözle görülür. Çok etkileyicidir bu görüntü. Adanın en dar yerinde Tersane koyu yatar. Kıyısında eski kilise kalıntıları vardır. Burada deniz havuz gibidir. Farklı mavi tonlu renklerle bezelidir suyun yüzeyi.

Sıçak koyu, körfezin batı ucu olan Sıçak yarımadasında korunaklı bir demir yeridir. Koyda karaya çıkıp Aperlai koyuna yarım saate yürünebilir. Gece konaklayanlar, hele bir de mehtap varsa unutulmaz bir gece geçirirler. Mehtap ışığında denize girmeyi deneyebilirsiniz burada.

Koydan çıkıldığında önünüze düşecek Toprak Ada geçildiğinde solda Kisle boğazı ve Değirmenlik koyu kalacaktır. Dileyenler girebilir.

Her ikisi de havuz duruluğundadır. Ama bunlardan daha da iddialı bir başka koy daha vardır ki, adı üstünde Akvaryum koyudur. Toprak ada ile Kara ada arasında kalan koydur.

Kaleköy’ün yarım mil doğusunda sahil kuzeye doğru korunaklı bir koy yapar. Batı burnu önünde küçük bir ada, bitiminde ise bir iskelesi vardır. Hamidiye koyudur burası. Balkan ve 1. dünya savaşlarının ünlü zırhlısı Hamidiye, ve onun komutanı Yüzbaşı Rauf Orbay, düşman donanmasına baskın sonucunda bu koya sığınarak kaybettirmiş kendini. Kayalıklara boyanmış Türk bayrağı o gün bu gündür durur.

Üçağız limanı ve köyü, bölgenin en önemli yerleşimidir. Theimussa antik kenti kalıntılarının üzerinde kurulmuştur bugünkü köy. İskeleye bağlanmak mümkün. Kıyıdaki balıkçı lokantaları bölgenin en taze balıklarını ve deniz ürünlerini servis yaparlar. Pansiyonlar da vardır köyde. Üçağız’a Kaş ya da Demre’den karayoluyla kolaylıkla ulaşılıyor. Yol iyidir.

Kekova adasının açık denize bakan güneydoğu yakasında tek korunaklı koydur Karalos. Koyun girişi uzaktan belli olmaz.

Kokava’nın doguya doğru son limanı Gökkaya’dır. Limanda irili ufaklı çok sayıda ada, kendinizi özel hissedeceğiniz küçük koy vardır. Canınız nereye isterse, nereyi sakin görürseniz oraya bağlanabilirsiniz. Bazı koylarda restoranlar da vardır. Koyun girişindeki Aşırlı ada ise Demre ya da Kaş’tan kalkan günübirlik tekne turlarının durak noktasıdır. Adada genişçe bir koy vardır, buraya bağlanılır. Lokantası da vardır.

Dileyenler buradan Demre’nin iskelesi Çayağzı(Andriake) limanına geçebilir. Andriake antik dönemde Myra kentinin limanıydı. Buradan karaya çıkıp Myra ören yerine ve Noel Baba Kilisesine ziyaret yapılabilir.