bodrumlu.com

Bodrum Tanıtım Sitesi

BODRUM BELEDİYE MARİNA

BODRUM BELEDİYESİ LİMAN İŞLETMESİLiman 200 tekne İç Liman, 60 Tekne Kumbahçe İskelesi ve Liman önü bekleme şamandıralarıyla toplam 300 tekneye hizmet vermektedir.

Bütün bağlama alanlarımızda su ve elektrik bulunmaktadır.

Bodrum Limanımızın geçmişi milattan öncelerine kadar gitmekte olup sn. Jean Kalesinin koruması altında eşsiz görselliktedir. geçmişte savaş filolarından ,ticaret filolarına ev sahipliği yapan Limanımız, günümüzde bodrumun ticari yat filosuna ev sahipliği yapmaktadır.

Yunanistan’ın Kos adasına 11 mil uzaklıktaki Limanımız aynı zamanda deniz yolu ile Avrupadan Türkiye’ye gelen yatlar için giriş ve çıkış işlemlerini yapabilecekleri bir hudut kapısdır. Bu kapı daha sonra eşsiz doğal güzelliklere sahip Gökova körfezine açılır. Datça feribotları sezonluk, Kos feribot seferleri ise 12 ay boyunca düzenli olarak devam etmektedir. Limanımıza giriş veya çıkış yapan tekneler duty free de alışveriş yapabilirler.

Şehrimizin içerisinde yer alan Yat Limanımızın etrafı Restaurantlar, Kafeler, Barlarla sosyal bir ortam sunmaktadır. Bir benzeri olmayan Sualtı Arkeoloji Müzesi de Bodrum Kalemizin içerisinde bulunmaktadır.

Bodrum Limanı: 37.02.63 Kuzey – 27.25.33 Doğu

Bodrum Limanına Giriş Güney yönünden olup giriş ışıklı şamandıralarla işaretlidir. Liman girişi itibari ile Kuzey istikametinden başlıyarak, Doğu mendireğinin sonuna kadar olan bölüm işletmemize aittir. Bu geniş alan boyunca 2m den 6m'ye kadar derinliklerde bağlama imkanı mevcuttur. Hudut kapısı Doğu mendireğinde yer alır. Ziyaretçi tekneler öncelikle kale önü T iskelede bağlanırlar.

Limanımızın dolu olması halinde Doğu mendireği kale önü ve Halikarnas mahallesi önünde olmak üzere 20 adet tonoza bağlı bağlama şamandıralarında bekleme yapmak mümkündür.

Limanımıza giriş yapan yatlar VHF kanal 16 veya 72 den işletmemize ulaşabilirler. Şamandıralara yanaşan tekneler yine VHF kanalı ile bağladıkları şamandıra numarası ve kalış sürelerini Limanımıza bildirmek zorundadırlar. Liman dışında dalgalı olan Güney ve Güneydoğu yönlü hava koşullarında şamandıralara bağlı yat bırakılmaz.

Limanımız modern yatlardan, küçük balıkçlara kadar farklı ihtiyaçlara karşılık verebilecek şekilde donanımlıdır. Limanımızın turistik amaçlı yat filosunun yaz ayları boyunca haftalık ve iki haftalık turlara çıkması ziyaretçi yatlar için özellikle hafta içlerinde yer bulma imkanı yaratmaktadır. Hafta sonlarında transfer için limana dönen yatlar hafta başında tekrar mavi tur için sefere çıkarlar.

Kış ayları boyunca karaya çıkan ticari yatlarımız Bodrum’da kışlamak isteyen yatlar içinde yer tahsisi imkanı vermektedir. Yaz ve kış ayları boyunca limanımız çevresinde bir çok etkinlik düzenlenmektedir. Bunlardan en önemlisi kuşkusuz Ekim ayında düzenlenen Bodrum klasik yat yarışıdır. Bodrum ve Akdenize özgü gulet ve trandillerin bu yarışı uluslar arası düzeyde ilgi çekmektedir.

Festival ve konserlerle ilgili bilgileri Belediyemiz halkla ilişkiler departmanından alabilirsiniz. Antik dönemin harikalarından sayılan mozoleum ve rodos şovalyeleri döneminde yapılan kalemiz şehrimizin tarihi önemini vurgulamaktadır. Kalemiz içerisinde yer alan su altı arkeoloji müzesi denizcilik tarihine ışık tutan batık sergisi ile her denizcinin görmek isteyeceği niteliktedir. Ayrıca farklı dönemlere ait bir çok eserde müzemizde yer almaktadır.

Bodrum Belediyesine bağlı Liman İşletmemiz denizcilerin farklı ihtiyaçlarına cevap verebilmek için çalışmalarını sürdürmektedir. Ana Liman ve Kumbahçe iskelesinden sonra Gümbet Yat korunağının tamamlanması için çalışmalarına devam etmektedir. Bodrum yatçılık sektöründe imalat,onarım ve mavi yolculuk da edindiği deneyim ve bilgileri dünya ile paylaşacak konuma gelmiştir.

Neyzen Tevfik Caddesi No :1-A (Tepecik Camii Yanı) 48400 BODRUM

Tel & Faks: 0.252.3136769

Konum: 37.02.63 Kuzey-Doğu 27.25.33

Çağrı: VHF Kanal 16-72