bodrumlu.com

Bodrum Tanıtım Sitesi

EFSANE DALGIÇLAR

EFSANE DALGIÇLAREfsane Dalgıçlarımızı Anmaya isimlerini yaşatmaya devam ediyoruz.

Bodrum Belediyesi'nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği ve bu yıl sekizincisi düzenlenen "Bodrum Belediye Başkanlığı Kupası 8. Geleneksel Zıpkınla Balık Avlama Anı Yarışları”, 06-08 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek.

Bu yılki yarışlar, 1981 yılında kaybettiğimiz ve "Deli İbram " lakaplı, İbrahim Nalbantoğlu anısına gerçekleşecek ve yaşayan efsane dalgıçlarımız, Hasan Kayacan, İsmet Cengiz, Muharrem Özbaylan, İbrahim Yılankaya ve Mehmet Buluş da anılacak; kendilerine birer hatıra plaketi takdim edilecek.

İlginin her yıl biraz daha arttığı yarışlara bu yıl, İzmir, İstanbul, Bursa, Aydın-Kuşadası, Edremit, Marmaris, Söke, Çanakkale, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Rusya'dan katılan sporcularla birlikte toplamda 80 kadar sporcu kadar, Bodrum Belediyesi Bodrumspor Kulübü, Ortakent Spor Kulübü, Yalıkavak Spor Kulübü, Turgutreis Spor Kulübü ile Gümüşlük ve Göltürkbükü'nden sporculara birlikte Bodrum Yarımadası'ndan da yaklaşık 60 kadar sporcu katılıyor.

Programda ilk önce, 06 Kasım Cuma Günü Bodrum Belediyesi Meclis Salonu‘nda Saat 16.00‘da yarışma kuralları ilgili bir Brifing verilecek, kura çekilecek ve yarışmaya katılan sporcuların birbirleriyle tanışmaları amacıyla bir de Tanışma Kokteyli düzenlenecektir.

07 Kasım Cumartesi Günü, Saat 08:30 ‘de Liman'dan Hareket edilecek ve Saat 10:00'da Yarış Startı verilecektir.
Yarışma parkuru, kurallar gereği yarışma günü saat 10:00'da ilan edilecek olup, 2009 Su Ürünleri Tüzüğünce (2009-2/2) Orfoz, Lahoz ve Ahtapot vurulması yasaktır.

7 Kasım tarihinde Saat 15.00 olarak belirlenen yarış bitiş saatini müteakiben, saat 16.30'da Limana dönülecektir.
Saat 17:00'de başlayacak olan, balıkların tartım ve puanlama işlemlerinin ardından, BODRUM BELEDİYESİ BODRUMSPOR YELKEN KULÜBÜ'NDE tüm katılımcılar için Saat 19.00'da bir akşam yemeği düzenlenecek; daha sonra başlayacak Ödül ve Plaket Töreninde ise, dereceye giren sporculara ve organizasyona destek veren kişi ve kurumlara ödül ve plaketleri verilecek.

Bodrum'da dalgıçlık ve süngercilik yapmış efsane isimlerin anısını yaşatmak yeni nesillere dalgıçlık sporunu tanıtmak, gençlerimizi deniz sporlarına yönlendirmek amacıyla sekiz yıldır düzenlenmekte olan yarışlar, eski ve yeni nesilleri de biraraya getiriyor.

İBRAHİM NALBANTOĞLU (DELİ İBRAM):

1907 yılında İstanköy'de doğmuş ve 74 yaşında Bodrum'da vefat etmiştir. Eski Rüştiye mezunudur (bugünkü lise). 2 kız çocuğu vardır. Çok açık görüşlü ve medeni bir insan olduğu bilinmektedir.

O günkü şartlarında aileler Bodrum'da kız çocuklarını şehir dışında okutmak istemezlerdi. Fakat Nalbantoğlu iki kızını da İzmir'de okutmuş ve kızlarının biri tıp eğitimi ve diğeri de lise mezunu olmuşlardır. Bodrum'da ilk süngerci ve ilk balıkçı teknesini (Mustafa motorunu) denize indirmiş ve Bodrum'da ilk ev pansiyonculuğunu başlatan bir denizcimizdir.

Humanist, ileri görüşlü, esprileri ile etrafa neşe saçan bir insandı. Eskiden denizde süngercilikte dalgıçlarımız çok vurgun yiyordu. İbrahim Nalbantoğlu'na sormuşlar: Sen bunca sene denize daldın çıktın neden vurgun tehlikesi yaşamadın diye? Cevabı ise; Bana deli İbram Kaptan derler ama ben denizden çok korkarım.

Onun için hiç vurgun yemedim yanıtı olmuştur. Denizden korktuğunu espri ile anlatmıştır ama gerçek denizcinin öyle bir düşünceyle hareket etmesi gerektiğini vurgulamıştır.

Her zaman açık sözlü, sevecen bir kişiliğe sahipti. Sevilen, sayılan bir deniz adamıydı. Kendisini rahmetle anıyor ailesine tekrar başsağlığı diliyoruz.