bodrumlu.com

Bodrum Tanıtım Sitesi

DALIŞ NOKTALARI TURLARI

DALIŞ NOKTALARI TURLARIDalış Noktaları Turları

Kanyon (Kaş)

Akıntı dalışı, duvar dalışı, mağara dalışı ve batık dalışı gibi dalış çeşitlerinin hepsini tek bir yerde yapabilmek neredeyse imkânsızdır. Ancak Kaş'daki Kanyon bu keyfe olanak veren dalış noktalarından biri. Aydın Kışınbay, Kanyon'un bu doğal yapısını çok etkileyici bulurken Okan Ünsür, Dikkatli ve sabırlı gözler, duvarın (sualtındaki kayalıklar) makro fotoğraf için ne denli zengin malzemeye sahip olduğunu fark edecektir, diyor. Yasemin Dalkılıç ise Kaş, sualtı canlıları açısından Türkiye'nin en zengin yeri, diyerek beğenisini belirtiyor. Kanyon, Müge Ateş, Zafer Kızılkaya ve Gökhan Türe'nin de favori dalış noktaları arasında.

{gallery}mavi/dalis{/gallery}

Afkule (Fethiye)

Fethiye Limanı'ndan yaklaşık 45 dakikalık bir tekne yolculuğuyla ulaşılan bu dalış noktasının maksimum derinliği 50 metre. Mağaranın içerisinde yuvarlaklar çizerek aşağıya inmek, mağara içindeki oluşan yumuşak mercanları, trompet anemonlarını, marul mercanlarını, deniz patlıcanlarını ve farklı. formlarda dantel mercanlarını daha iyi görmeyi sağlıyor. Yasemin Dalkılıç, Mercanlar ve anemonlar sayesinde rengârenk bir görüntüyle karşı karşıya kalıyor sunuz. Bu pek rastlanmayan bir durum, derken Ahmet Bayer ve Müge Ateş de Afkule'nin dalış için çok iyi bir nokta olduğunu söylüyor.

Flying Fish (Kaş)

Tahsin Ceylan, Savaş Karakaş ve Okan Ünsür'ün tercihleri arasında olan Flying Fish (Uçan Balık), Kaş açıklarındaki Meis Adası'nın yakınında yer alıyor. Bu dalış noktasında 35 metreden sonra renklenen kayaların etrafında orfozlar ve akyalar görülüyor. 57 metreden itibaren ise 2. Dünya Savaşı sırasmda batan üç pervaneli bir İtalyan savaş uçağı görülüyor. Tahsin Ceylan Lahos ve orfoz gibi pek çok türü görebilmeniz mümkün. Derinliklerinde saklı kalan, bir dönemin sessiz tanığı olan uçak batığı da bu noktaya ayrı bir önem kazandırıyor, diyor. Savaş Karakaş da italyan savaş uçağı batığının 70 metreye kadar uzandığını belirtiyor.

Bebek Kayalıkları (Saros Körfezi)

Bu nokta, akıntı dalışı deneyimi olan dalgıçlara bin bir rengi ve canlı türlerinin çokluğuyla görkemli dalışlar sunuyor. 12 metreden sonra başlayan renkli kayalıklar arasındaki mürenleriyle, fotoğrafçıların gözde yeri arasında yer alıyor. Derya Can Bebek Kayalıklarının el değmemiş bir yer olduğunu söylerken, Tahsin Ceylan bu noktanın önemini şöyle açıklıyor: Kendi kendini temizleyebilme özelliğine sahip olan Saros Körfezi, sıcak ve soğuk sever birçok canlı türüne ev sahipliği yapıyor. Sarı sünger anemonlarını sürü halinde Türkiye'nin başka bir bölgesinde görebilmek mümkün değil.

Büyük Resif (Bodrum)

Bu bölgede, 30 metreye kadar dalış yapılabiliyor. Resif, yüzlerce mercan türünün, kum ve kayaların bulunmasıyla oluşmuş yapı anlamına geliyor. Büyük Resif adının verildiği bu noktada, vatoz, orfoz ve çeşitli süngerler görmek mümkün. Aydın Kışınbay Büyük Resifin sualtı yaşamını çok canlı bulurken, Müge Ateş "Burada kaya balıklarıyla dolu kareler, insanı büyüler," diyor.

Küçük Resif (Bodrum)

Büyük Resiften Bodrum'a doğru giderken 200 metre sonra yer alıyor. 30 metreye kadar inen bu resifte orfoz sürülerine, lagoslara, levreklere, akyalara, mürenlere, ahtapotlara rastlayabilirsiniz. Tahsin Ceylan "Tür çeşitliliğini korumayı başaran dalış noktalarından biri. Axinella türündeki süngerleriyle sualtı fotoğrafçılarının ilgisini çekiyor," diyor. Küçük Resif, Müge Ateş'in de favorilerinden.

Tokmaklar (Ayvalık)

Tepesi 35 metreden başlayan, 65 metrelere kadar devam eden bir dalış noktası olan Tokmaklar, kırmızı ve gorgon mercanlanyla dikkat çekiyor. Yılan balığına, mürene, orfoza ve bol miktarda deniz böceğine rastlamak da mümkün. Zafer Kızılkaya soğuk suyu nedeniyle pek çok canlı türünün yaşadığını söylüyor. Tahsin Ceylan ise geniş mercan popülasyonunun tropik deniz mutluluğu yaşattığını anlatıyor.

Irresistible Batığı (Çanakkale Boğazı)

Çanakkale Savaşı sırasında mayına çarparak batan ingiliz savaş gemisi Irresistible, Dardanos açıklarında 60 metre derinlikte yatıyor. Savaş Karakaş Irresistible Batığı için "18 Mart 1915'te Türk Ordusu tarafından batırılan gemi o günden bu yana ters dönmüş bir şekilde yatıyor," diyerek bu noktanın önemini anlatıyor. Derya Can da Irresistible'm görülmeye değer olduğunu söylüyor.