bodrumlu.com

Bodrum Tanıtım Sitesi

BODRUM KARAADA

BODRUM KARAADABodrum Karaada Yapay Resif ve Batık Projeleri Bu sezon Tüm dalgıçlar için Bodrum'da dalış yapmak gerçekten mükemmel olacak.

Çünkü, Bodrum Sualtı Derneği neredeyse kuruluşundan beri üzerinde hassasiyetle durduğu Karaada Yapay Resif ve Batıklar projesinin bir bölümünü 2007 yaz sezonuna hazır hale getiriyor.

BODRUM KARAADA

Proje kapsamynda bu sezon, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının BOSAD'a batırılmak için hibe ettiği PINAR 1 su tankerinin yanısıra bir gelişme daha yaşandı ve Sahil Güvenlik Komutanlığımız da BOSAD'a 29metre uzunluğunda bir gemi hibe etti. Bu gelişmelerden sonra 2007 sezonundan itibaren Bodrum'da dalışa açık batık sayısı 2 olacak. Bununla beraber beton bloklarla oluşturulması planlanan yapay resiflerle de diğer dalış noktalarının niteliğinin arttırılması planlanmaktadır.

BOSAD Başkanı İhsan Küçükünsal "Bu projeye destek veren Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza ve Sahil Güvenlik Komutanlığımıza en içten teşekkürlerimizi sunuyor ve tüm dalgıçları 2007 yaz sezonunda Bodrum'a bekliyoruz" dedi.

Bu proje kapsamında Bodrum'un çeşitli yerlerinde çevreci, nitelikli ve kalıcı dalış noktaları oluşturmak ve yapay resiflerin amacına uygun olarak su altı canlılarının popülasyonunu desteklenmesi ve arttıılrması hedeflenmektedir.

Neredeyse BOSAD'ın kuruluşundan beri üzerinde hassasiyetle durduğu bu projenin ilk ayağı, eski bir askeri gemiyi batırmaktı. Fakat Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ardından Sahil Güvenlik komutanlığı da bir gemi hibe ederek projeniin büyümesine destek vermiş oldu.
Bu proje gerçekleştiğinde Bodrum ve ülkemiz, su altı kaynaklarına bir çevreci bir değer eklediği gibi, yeni dalış noktaları kazanarak, dalış turizminden ciddi bir gelir artışı elde edecektir. Suyun altında dalgıçlara sunulacak nitelikli ve çevreci oluşumlar yapıldığında daha önce hiç dalmamış olanların yanı sıra tecrübeli dalgıçları Bodrum'a çekmek mümkün olacaktır. Bu proje çerçevesinde çeşitli noktalarda yapay resifler oluşturmak, replika amfora tarlaları yapmak, hibe yoluyla edineceğimiz uçak, helikopter, diğer gemi ve tekneleri batırmak ve su altına mini Bodrum inşaası da yer almaktadır.

Genel olarak Bodrum'daki dalış okullarının çoğunluğunun dalış noktası olarak kullandığı ve dalışa en elverişli yer olduğu düşünülen Karaada'yı bu uygulamaların başlangıç noktası olacaktır. Bu sebeple mevcut dalış noktalarımızın niteliğini arttırmak ve yeni dalış noktaları oluşturmak amacıyla da beton bloklardan yapay resifler oluşturulacaktır.