bodrumlu.com

Bodrum Tanıtım Sitesi

BODRUM DALIŞ TURİZMİ

BODRUM DALIŞ KURSLARI, BODRUM DIVINGBodrum Dalış Turizmi Bodrum Diving, Bilimin gelişmesiyle yavaş yavaş gizemini yitirmeye başlayan denizler, yine de bilinmeyenle dolu.

{gallery}mavi/dalis-okul{/gallery}

BODRUM DALIŞ TURİZMİ

Bodrumda dalış turları ; sizi antik çağların batıklarına ve doğal güzelliklerine götürür.

BODRUM DALIŞ KURSLARI, BODRUM DIVING

PARADISE FOUND Diving Tel : +90 532 354 89 01
Aegean Pro Dive Centre 316 07 37
Aquamarine Diving 316 89 92
Aquanaut Diving 0532 2732399
Askin Diving 316 42 47
Baracuda Divng Club 316 30 07
Bodrum Reef Diving 313 13 41
Crystal Diving Center 313 42 15
Fey Diving Centre 316 15 00
Olmer Diving Club 316 68 79
Motif Diving Club 316 23 09
Mutlu Gunay 0542 216 98 94
New Bodrum Diving 316 33 05
Perla Subaqua Institute 382 34 00
Seaworld Club Diving Center 316 61 76

Bodrum civarındaki 15'i askın dalış noktasında Ege ve Akçenizin tipik Flora ve Fauna’sının yanı sıra mağaralar, tüneller, duvarlar ve hatta meteor çukurları bulunur.

Bodrum civarında görülen birçok tropikal baliğin yani sıra, birçok balık turu ve ahtopotlarin yuvalandığı ilginç kaya formasyonalri görülür. Bu dalışlar sırasında antik amfora kırıkları ve tas cilalar görme ihtimalininiz çok fazladır.

Bodrum yakınındaki iki sığlık özellikle ilginç balık türleri ve doğa gözelikleri ile sualtı fotoğrafçılarının ilgisini çeker. Özelikle Bodrum açıklarındaki Karaada 8 adet önemli görkemli dalış noktası ile dikkatleri üzerine çeker.

Bu dalış noktaları Kaçakçılar Mağarası veya Kabarcık Mağarası gibi ilginç isimler taşırlar.

Karada etrafındaki demir atma yerleri sığ olmasına rağmen bütün dalış yapanlar kayıtlı bir dalış rehberi ile dalmak zorundadırlar.

Dalış noktalarındaki derinlik 6ila 40 metre arasında değişir ve görüş yaklaşık 20 metre dir. Nisan ayından Ekime kadar Su sıcaklığı 17 ila 22 C arasında değişir.

Son yıllarda tüm dünyada çığ gibi çoğalan dalgıç sayısı, bu bilinmeyene olan özlemi ve keşif iç güdüsünü dile getiriyor. Bu da yepyeni bir turizm dalı olan dalış turizmini ortaya çıkarıyor.

Dalış kurallara uyulduğunda dünyanın en zevkli ve heyecanlı spor dallarından birisi. Buna bir de sualtı canlılarıyla arkadaşlığı ve yeni bir dünyayı keşfi eklersek dalışa ilginin neden bu kadar çoğaldığı daha çok anlaşılır! Tropikal bölgelerde dalış yapmak, belki de Akdeniz' de dalmaktan daha zevkli. Örneğin Bodrum sahillerinin de içinde bulunduğu Akdeniz canlıları ile Kızıldeniz' i karşılamak yerine bizim sularımızın özelliğini görebilmeliyiz.

Yakın zamana kadar eşsiz koylara sahip, emsalsiz ahşağ tekneleriyle yat turizmine hizmet vermekte olan Bodrum, son yıllarda bilhassa gençlerin rağbet ettiği gece yaşamıyla Türkiye' nin eğlence merkezi haline geldi. Oysa, bir yandan, bölgenin en ilginç dalış noktalarına sahip olması nedeniyle Dalış Turizmi' nin Türkiye' deki tek noktası sayılan Bodrum, arkeolojik değerleriyle, sualtındaki tarihi yaşayabilmek açısından çok daha önemsenmesi gereken bir belde.

Bodrum ve çevresinde 20 kadar dalış noktası var, işte bunlardan bazıları;

Büyük Banko: Bodrum' a tekneyle 20 dakikalık mesafede bir sığlık. Tepesi 5-6 m. doğu ve güneyi 32 m., batısı ise 36 m.' ye kadar derinleşiyor. Dalış sırasında kesin olarak akya, orfoz, lagos, sinarit, müren, ahtapot, karagöz ve sarpa sürülerini ve şanslıysanız barakuda hatta kaplumbağaları görebilirsiniz.

Küçük Banko: Büyük Banko' nun Bodrum yanına doğru 200 metre mesafede. Tepesi 4m olan ve her yanı 28-30 metre derinlikte masa gibi bir sığlık. Öteki bankoda görülen tüm canlıları burada da görmek olası. Her iki Banko da çeşitli balık türleriyle Bodrum' un simgesi iki dalış noktası.

Kargı Adası: Bodrum-Akyarlar Burnu'na 500 m. uzaklıktaki bu ada Bodrum Yarımadası' nın Yunanistan' a en yakın adalarından birisi. Ada' nın Gökova yanı dalış için en uygun noktası. Burada 20 m. derinliğe kadar yer yer dikitler var. Bu dikitlerden Gökova tepesi 17 m. olan ve 36 m. değin inan bir sığlık var. Bu dalış bölgesinin en önemli özelliği, barakuda sürüsünün ve her kovukta müren balıklarının bulunması. Orfoz, lagos, sinarit, ahtapot ve küçük balık sürüleri de dalışınıza ayrı bir renk katacak.

Köçek Adası: Kargı Adası' ndan Bodrum' a 1 mil uzakta, çok küçük bir kayalık ada. Adanın kara yanı 10 m, Bodrum ve Kargı yanı 20-22m. Gökova yanı da 32-34 m. derinlikte. Amphora kırıkları görülen bu dalış noktasında Gökova yönünde 30 m ilerde iki adet demir geç dönem çıpası kayalara kaynamış! Barakuda sürüsü ve gümüş renkli karagöz balıklarının en fazla olduğu bu dalış noktasında, Kargı' da görülen balıklardan başka triton, pina gibi kabuklu canlılara rastlayabilirsiniz.

Karaada - Kaçakçı Koyu: Karada' nın arka yüzünde küçük bir koy. Dalış kulüpleri genelde eğitim amaçlı dalışlarında burayı yeğliyorlar. Koyun dışında iki burnada dalış yapılabiliyor. Bu koyun en önemli özelliği; koy içerisinde suyun bir metre altında bir ada oluştu. Uzman dalgıçların girmesi salık veriliyor. Mağara' nın içindeki geniş alanda, tavandaki sarkıtlar ilginç görünümler sunuyor. Buradaki su sıcaklığı deniz suyuna göre minimum 5 derece daha sıcak.

Yassıkaya Ada: Karaada' nın Gökova yanında adaya 500 m. uzaklıkta küçük bir taş ada. Adanın Gökova yanı dalışa uygun olan noktası, bol orfoz lagos, sinarit, müren ve barakuda ile karagöz sürüleri, ahtapot, ıstakoz, karavida ve vatoz görülebilen, eşsiz güzellikte dalış noktalarından birisi.

Orak Ada Burun: Bodrum' a bir buçuk saatlik uzaklıkta ve Gökova körfezi içerisindeki bu nokta, günübirlik, gidilebilen en uzak dalış noktalarından. Su altında çok fazla balık görme olasılığı olmamasına karşın, topografik yapısıyla en ilgnç dalış noktalarından sayılıyor.